Pokud přemýšlíte o profesi kouče, kterých 5 věcí byste měli vědět?

“Baví mě mluvit s lidmi, rád jim pomáhám, zajímá mě osobní rozvoj, často se mi přátelé svěřují… to by se dalo nějak využít.” I když jste ve vaší práci spokojeni, někdy možná cítíte, že byste mohli předávat víc. 

Pro kterou profesi jsou tyto předpoklady přínosné?

Psycholog, terapeut, konzultant nebo třeba kouč. Kdo je kouč? Kouč je povolání nové doby, které spojuje pomoc lidem a seberozvoj. Profese kouče obnáší chuť naslouchat, podporovat k dosahování cílů a respektující komunikaci. Vidíte se v tom? Pak pro vás máme 5 věcí, které byste měli vědět před tím, než se rozhodnete stát se koučem. 

1. Co tím chcete získat? 

Vyjasněte si, co je pro vás tím hlavním motivem být koučem. Je to sexy, zvládne to skoro každý? Vidíte to jako skvěle výdělečný business? Nebo za tím vidíte více? 

Můžete se tím chtít živit nebo to pro vás může být koníček a je vám vlastně jedno, kolik si vyděláte. Podle toho zvažte, jak velké úsilí a kolik času tomu chcete věnovat.

Možná zvažujete postupné rozvíjení své koučovací praxe s cílem časem opustit zaměstnání. Kolik času chcete věnovat koučování a kolik stávajícímu zaměstnání?

Podle čeho vyhodnotíte, že je již ten správný čas opustit zaměstnání a živit se jen koučováním?

2. Jak se stanete koučem?

Máte předpoklady stát se koučem a to je skvělé, ale koučem se nikdo nenarodí. Základy koučovacího řemesla je nutné se naučit. Dnes už existuje poměrně velký výběr koučovacích škol a kurzů. Všechny kurzy nejsou stejné, vybírejte pečlivě.

Zvažovat budete akreditaci, cenu, výuka prezenčně nebo online, styl a rozsah kurzu a možná také osobnost školitele. Většina škol nabízí různá online setkání a webináře zdarma. Určitě se vyplatí vyzkoušet si koučování s kouči z různých koučovacích škol. Styl koučovacího sezení vám napoví, který koučovací výcvik je pro vás nejvhodnější. 

3. Uživíte se tím? Být koučem není jenom o koučování, ale i o prodeji.

Být koučem ještě neznamená, že se profesí uživíte a automaticky vám začnou chodit klienti. Brzy po výcviku zjistíte, že je potřeba naučit se také prodeji svých služeb. Obnáší to práci s vlastní sebehodnotou a sebedůvěrou, s objevováním svojí konkurenční výhody a také hledáním cílové skupiny.

V dnešní době už koučové vědí, že nemohou koučovat všechny. Je velmi cenné brzy si najít témata, komunity nebo prostředí, která jsou vám blízká.

S prodejem souvisí nastavení adekvátní ceny a sebeprezentace. Technik k nastavení optimální ceny je hodně, na příklad můžete začít nižší cenou a postupně cenu zvyšovat s narůstajícími zkušenostmi.

Následně je vhodné mít připravené služby krátkodobého i dlouhodobého charakteru a nabídnout je klientovi podle jeho potřeb. 

4. Jak být opravdu dobrým koučem? Je to na celý život.

Na kouče je kladen požadavek, aby se stále vzdělával ve svém oboru, a tak své poznatky i dovednosti uměl převádět do koučovací praxe. Stejně jako pilot letadla nemůže létat bez nalétaných hodin, ani dobrý kouč se neobejde bez neustálé praxe. Díky koučovacím konverzacím kouč prohlubuje své dovednosti a umí uplatňovat vhodné metody v práci s klientem.

Avšak nejen celkový počet odkoučovaných hodin určuje kvalitu kouče. Není to sprint, ale celoživotní maraton na cestě osobnostního a profesního růstu. Profesionální kouč nejen koučuje a stále se učí, ale má také svého kouče, aby dokonale rozuměl celému procesu i tomu, jaké to je být koučovaný

5. Chcete pracovat online nebo formou živých setkávání?

Když zvládnete výše popsané body, dostanete se k zaslouženému benefitu a to možnost pracovat odkudkoliv.

U online koučování je velkou výhodou to, že stačí připojení k internetu a webová kamera. Díky tomu můžete cestovat kolem světa a stále pomáhat lidem pomocí koučinku.

V případě, že máte raději setkání naživo, kde vnímáte člověka více smysly, tak osobní setkání je vaše cesta. Jsou koučové, kteří provádí koučování jen naživo a využívají tak i koučovacích technik, které se v online koučování nedají naplno využít. Osobní setkání lze uskutečnit ve své či sdílené koučovně, v příjemné kavárně nebo čajovně. Nedoporučuje se koučink u klienta doma. 

Máte nyní více jasno? Jste téměř rozhodnutí stát se koučem, ale chybí vám poslední dílek do vaší skládačky?

Pojďte zažít koučink s profesionály z Najdi kouče.

Klára Pavlová – koučuje online i offline, výcvik absolvovala v Coachville a v Koučink Akademii Libchavy. Má ráda kočky a vede jazykovou školu pro děti Koala English. 

Veronika Daňková – koučuje převážně online, výcvik absolvovala v Coachville. Je baptistka a učí francouzštinu a ruštinu. 

Lenka Šťastná – koučuje online i offline, výcvik absolvovala BrainBased u Neuroleadership. Miluje samotu a ticho.

Martin Musil – koučuje výhradně online, výcvik absolvoval u Akor. Miluje sport a životní výzvy. 

HLEDÁTE SVÉHO KOUČE A NE A NE HO NAJÍT?

Rádi vám s výběrem pomůžeme!

Vyplňte váš e-mail a my se s vámi spojíme. Zdarma Vám vybereme kouče, který bude odpovídat vašim požadavkům ohledně tématu, časového rozvržení a dalších parametrů.