Jak si HRisté mohou prosazovat změny u managementu

Často se při individuálním koučování HRistů setkáváme s tématikou, jak si prosadit změny u vedení, a často slyšíme “oni nás berou mnohdy jako administrativní, podřadné oddělení, ne jako rovnocenného partnera!”. 

Jak vy na sebe a své oddělení pohlížíte, tak vás bude brát i vedení, zaměstnanci, ne, že jste srdce firmy, které udává tempo, ale jako to podřadné, co je jen přes ty “ mzdy”, “docházku” a takové ty ad hoc nic neříkající úkoly.

Změňte to, jednou pro vždy, nebojte se, říci ne, nebojte se prosadit věci a dokázat, že je vaše oddělení právoplatné oddělení celé firmy, ale jak to udělat?

S čím začít:

  • Změňte úhel pohledu na věci – často neprosazujeme své nápady, změny, protože si myslíme, že nám je smete vedení ze stolu nebo pro samé úkoly nemáme čas prosadit si více… proto dejte prioritu tomu, co chcete vy a jděte si za tím… nehaste jen problémy, ale předcházejte jim. 
  • Skvělý nástroj je vizualizace, každý si asi mnohdy říkal, ale šéf stejně mi to neschválí… je to zbytečné…. Ano, pak to tak z 99% bude… ale zkuste obrátit myšlení a  každý váš nápad, prosbu, přání, si vizualizujte, že už se to děje, že z toho má vedení i zaměstnanci radost a jak šéf je nadšený a schvaluje vám to. 
  • Důležitá je nejen vizualizace, ale také samotná příprava na diskusi se šéfem, připravte si argumenty, tabulky, statistiky, prezentace, naplánujte si s předstihem schůzku a dostatek času.
  • Mluvte sebevědomě, zjistěte si jaký typ váš šéf je, je to cholerik, melancholik, flegmatik, sangvinik, mluvte s ním podle jeho typu osobnosti, dejte mu jen ty argumenty, který tento typ vyžaduje. 
  • Víte, kdy je ten správný čas na schůzku? Je šéf ranní ptáče nebo sova? I podle toho řiďte termín vaší schůzky.
  • Dejte si pozor na váš tón hlasu a také to, zda druhé straně dáváte prostor se vyjádřit. 
  • Výsledkem je, že si to rozmyslí a dá vědět? Zeptejte se, kdy dá vědět, naplánujte dané osobě další schůzku do kalendáře, nenechte se odbýt. Připomínejte se.
  • Skvělá útlá knížka je k tomuto tématu “Jak si správně přát” – autor Pierre Franckh
  • Nedělejte vaši práci jen od stolu, zajímejte se o lidi, co vaše manažery trápí, co vaše zaměstnance trápí, snažte se jim pomoci, ve skupině je síla, dostaňte lidi na svoji stranu, pak dosáhnete lepších argumentů více lidí a prosadit je s vaší pomocí u vedení bude snažší.
  • Že nemáte čas se vyptávat zaměstnanců, jste sám/sama, nevíte kam dřív skočit, co si vyjednat posilu buď placenou (ale zase je to o správných argumentech pro vedení a sebevědomém postoji) nebo stážistu, je spousty agentur, které vám v tomto pomohou a zajistí zdarma stážisty na půl roku až rok, chcete kontakty? Napište nám: radka@najdikouce.cz

A pokud byste potřebovali podpořit ještě více, aby se změny daly do pohybu, rádi vám v Najdi kouče pomůžeme pomocí individuálního i týmového koučinku.

Autorka článku: Radka Minaříková

HLEDÁTE SVÉHO KOUČE A NE A NE HO NAJÍT?

Rádi vám s výběrem pomůžeme!

Vyplňte váš e-mail a my se s vámi spojíme. Zdarma Vám vybereme kouče, který bude odpovídat vašim požadavkům ohledně tématu, časového rozvržení a dalších parametrů.