Jak zvládat vztek?

Jak zvládat vztek?

Určitě každý z vás jste to zažil, kdo nezažil jako by nebyl – jste naštvaní, zlobíte se a máte jednoduše vztek na něco nebo někoho … vztek je nedílnou součástí našich životů, ale co s ním?

Mnoho lidí si myslí, že vztek je špatný pro naše zdraví, podporuje negativitu a vede k agresivitě. Z mé zkušenosti kouče je ve skutečnosti vztek velmi užitečná emoce a to zejména v partnerských vztazích. Mnoho mých klientů se domnívá, že vztek je špatná emoce. Někdy je ale zcela v pořádku – a dokonce zdravé – být naštvaný. Naopak nedostatek projevu vzteku nebo jeho skryté utlačování může být v partnerském životě na škodu. Je dobré někdy tzv. pročistit vzduch a hned se lépe dýchá. Když je partner naštvaný, řekne přesně to, co potřebuje, přesně to, co si myslí tomu druhému.

Možná budete překvapeni, ale vztek vede k racionálnějším a analytičtějším úvahám, umožňuje nám vystoupit ze své komfortní zóny, stimuluje a dodává energii. To, co tak často nevidíme je, že každý problém je ve skutečnosti příležitost … příležitost učit se, růst, mobilizovat k akci a měnit k lepšímu. Je to příležitost například začít nový úspěšný projekt, být kreativní ve vztahu – přicházet s novými nápady jak například trávit volný čas společně.

Považuji za důležité svému vzteku porozumět a naučit se s ním pracovat. Vztek může být silný nástroj k motivaci, ale také nebezpečný nástroj, který, když se nenaučíme správně ovládat, může vše, na čem jsme pracovali, zničit.

Připravila Ing. Radka Minaříková, CPC (spoluzakladatelka Najdi kouče – www.najdikouce.cz)

HLEDÁTE SVÉHO KOUČE A NE A NE HO NAJÍT?

Rádi vám s výběrem pomůžeme!

Vyplňte váš e-mail a my se s vámi spojíme. Zdarma Vám vybereme kouče, který bude odpovídat vašim požadavkům ohledně tématu, časového rozvržení a dalších parametrů.