Jak mít krásný vztah?

Jak mít krásný vztah?

Vztahy, láska a intimita – stejně jako všechno, co v životě děláme – nefungují na způsob autopilota. I když se navenek může zdát vše v pořádku, ponořte se trochu hlouběji a najdete dva lidi, kteří jsou nešťastní, už ani nežijí vedle sebe ale mnohdy doma působí jako dva cizinci, kteří se míjejí ve způsobu života, myšlení, chování a intimním životě.

Jako vztahová koučka se s tím často setkávám u dlouhodobých partnerů, kterým dítě odroste a vyskytne se u nich syndrom prázdného hnízda – tzn. odchod dětí z rodiny. Mnohem častěji se s tím setkávám i u párů, kteří spolu žijí například 15 – 20 let, ale děti mají malé, protože se věková hranice, kdy měli děti posunula. 

Důležité je si uvědomit, že člověk toto nechce a chce na sobě i vztahu pracovat. 

Když chci cokoliv změnit, je potřeba se podívat na sebe, na svůj život, jsem šťastná/ný, přijdu si atraktivní, mám čas sám/sama na sebe, na své koníčky, nebo jsem otrokem dětí, domácnosti, práce, partnera, který nerozumí mým potřebám a nepomáhá mi…. Vidíte se v tom? To, jak působíte navenek, působí na ostatní a chovají se tak, jak vy působíte. Ano, mnozí moji klienti se v tomto přesně nachází…ale nemusí to tak být…je to jen na vás, zda to dokážete změnit. 

Najděte si každý den čas sám/sama na sebe, jde to a mnoho klientů, i když původně tvrdili, že žádný čas nemají, nakonec si ho našli. Udělejte si každý den nějakou radost, může to být drobnost, maličkost. 

Definujte si cíle, kam se chcete posunout, začněte menšími, které vás dovedou k většímu cíli, pokud cíle nemáte, děláte každodenní aktivity a postupem času se staneme jejich otroky. Uvidíte, že svět se z toho černobílého začne měnit na barevný a vaše okolí se také začne měnit k lepšímu a váš partner zpozorní a začne se měnit také, protože budete uvolněnější, pozitivnější a pro něj atraktivnější i v intimním životě. 

Mnoho lidí si myslí, že tím, že bude na partnera tlačit, aby se změnil, tak se stane naopak, nezmění se. Jakmile ale začnete u sebe, výsledky uvidíte okamžitě. 

Je potřeba ale dále pracovat i na partnerském vztahu a najít znova tu jiskru, která byla ve vztahu na začátku, pamatujete si ještě, jak jste se na sebe těšili, jak jste se nemohli dočkat až se uvidíte, proč toto vše zahodit? 

Znovu začněte u sebe, prostě experimentujte – co zkusit třeba jógu – vyzkoušíte si práci s životní energií, kterou můžete využít při práci se sexuální energií v intimních chvílích. Navnímejte energii svého těla novým způsobem. 

Jakmile najdete spojení se svým vlastním tělem, můžete toto přenést do spojení s tělem vašeho partnera. Partnera můžete překvapit dárkem v podobě kurzu partnerské masáže, je určen hlavně pro dvojice, které se chtějí naučit technikám, které jsou nesmírně harmonizující a obohatí váš vztah. Výzkumy ukazují, že když jste fyzicky blízko někomu a dotýkáte se ho, vede to k tomu, že vaše tělo uvolní oxytocin, molekulu, která vám pomůže cítit se více láskyplně a vede to k pozitivnějšímu sexuálnímu vztahu a spustí resetovací tlačítko ve vašem dosavadním sexuálním životě. 

Často se setkávám na svých koučovacích sezeních s tím, že partneři nesprávně komunikují a neposlouchají co ten druhý říká, prostě v kolotoči událostí prostě vypneme. Máme dvě uši, ale jen jedna ústa, protože poslech je dvakrát tak těžší než mluvení. Statistiky ukazují, že když mluvíte se svým partnerem po dobu 10 minut, on věnuje pozornost méně než polovině konverzace, více si není schopen zapamatovat, není to jen u partnera, ale u kterékoliv jiné osoby. Proto buďte jasní, struční, nechoďte okolo horké kaše. Že si často říkáte, že nedokáže partner vnímat vaše potřeby, ale ruku na srdce, začněme znovu od vás. 

Často my ženy samy máme zmatek v tom, jaké potřeby máme na prvním místě v neustálém kolotoči a rutině, kdy zapomínáme samy na sebe. Zkuste se zamyslet, sepište si potřeby a pak je partnerovi komunikujte a co je důležité naslouchejte mu. Vyhněte se tomu, že něco předpokládáte, mnohem důležitější je však otázky klást. Začněte třeba tím, že budete používat slovíčko MY místo JÁ, zkuste toto zahrnout do většiny aspektů svého života, dokonce i do své slovní zásoby. 

Zaměřte se na pozitiva. Je důležité zdůraznit pozitivní aspekty vašeho partnera a vašeho vztahu, aby byl silný a šťastný. V průběhu času se mohou vytvářet malá podráždění a mohou se zdát pro váš vztah více ústřední než ty pozitivnější věci, které byste mohli považovat za samozřejmost. Časté komplimenty, bez ohledu na to, jak malé, mohou pomoci každému partnerovi cítit se více milován. 

Myslete tzv. “out of the box” a dělejte činnosti s partnerem, které jste nikdy nezkusili, plňte si spolu sny. I když si nemůžete dovolit utéct momentálně na dovolenou, věnujte nějaký čas společnému plánování své vysněné cesty. To vám dá něco, na co se můžete těšit a znovu potvrdíte, že to chcete zažít společně. V neposlední řadě je důležitá svoboda obou partnerů, důvěřujte partnerovi a dopřejte mu čas pro sebe, chce jít s kamarády na pivo nebo fotbal, nevyčítejte mu to, ať si dopřeje a užije čas pro sebe.

Na závěr bych ráda doporučila vizualizaci všeho pozitivního, co ve vztahu chcete mít, představujte si to všechno každý den, nalaďte ty správné emoce a uvidíte, že ty správné energie pomůžou tomu, že se to stane skutečností. Často si lidé uvědomují, co nechtějí, a stěžují si na to někomu, kdo není schopen jim pomoci. Místo toho by si měli uvědomit to co chtějí, a obrátit se na někoho, kdo jim dokáže i třeba odborně pomoci. Když se nám rozbije pračka,  zavoláme opraváře. Málokdo už ale navštíví kouče, pokud jde o problémy se vztahy.

Připravila Ing. Radka Minaříková, CPC (spoluzakladatelka Najdi kouče -www.najdikouce.cz)

HLEDÁTE SVÉHO KOUČE A NE A NE HO NAJÍT?

Rádi vám s výběrem pomůžeme!

Vyplňte váš e-mail a my se s vámi spojíme. Zdarma Vám vybereme kouče, který bude odpovídat vašim požadavkům ohledně tématu, časového rozvržení a dalších parametrů.